Jakie są najnowsze trendy w budownictwie?

0
2455

Najnowsze trendy w budownictwie odbywają ekologiczną podróż w czasie. Domy są coraz chętniej budowane z materiałów, które wykorzystywane były od bardzo dawna, ale zostały jakby zapomniane. Jest to drewno, słoma, glina, kamień. Dom modny jest więc domem ekologicznym.

Jednak inspiracja tradycją nie musi odbywać się kosztem wygody. Nie oznacza też przenosin do jaskiń czy lepianek, albo szałasów. Kamień jako surowiec budowlany jest używany głównie jako element zdobniczy. Wykorzystuje się go w budowie ogrodzeń, podjazdów, elewacji, stylizowanych studni, które są wyrazem jakby powrotu do epoki kamienia. Glina jest materiałem bardzo trwałym. Domy ulepione z gliny to pomysł dla pasjonatów i zwolenników zdrowego trybu życia, ponieważ wnętrza takich domów mają doskonały wpływ na zdrowie ich mieszkańców. Niewielkie są także koszty eksploatacji takiego domu i całkowita jego biodegradowalność. Jednak najbardziej popularnym i na wskroś ekologicznym materiałem budowlanym jest drewno. Do budowy domów drewnianych używa się takich drzew jak sosna, świerk, czy modrzew. Domy drewniane mają wiele zalet - krótki czas budowy i dość niskie koszty. Najdroższy jest sam materiał.

Kolejnym trendem budownictwa ekologicznego są domy energooszczędne, które są bardzo ciepłe, mimo, iż zużywają niewiele energii do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Budownictwo energooszczędne wykorzystuje też odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna, wiatrowa, czy wodna. Ciekawym przykładem jest tutaj budownictwo pasywne - najbardziej energooszczędne w historii.

Jak widać, najważniejszym trendem w budownictwie jest ekologia. Budując dom musimy być przyjaźni środowisku i wierni współczesnej modzie, ale nie musimy rezygnować ze zdobyczy najnowszych technologii i wygodnych rozwiązań. W budownictwie oswajamy naturę na potrzeby mieszkańców, by żyło im się wygodniej i zdrowiej.